Blog

3 główne kryteria wyboru opakowań transportowych

3 główne kryteria wyboru opakowań transportowych

Opakowania transportowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa ładunku na każdym etapie procesu logistycznego, dlatego przy wyborze ich materiału, konstrukcji i akcesoriów do ich zabezpieczenia należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej trzem z nim.

Opakowania transportowe a miejsce docelowe

Choć przepisy regulujące handel międzynarodowy wprowadzają daleko idącą jednolitość standardów dotyczących formy i wymiarów opakowań transportowych, na poszczególnych rynkach wymagania mogą się różnić. Kwestia ta jest szczególnie istotna w transporcie międzykontynentalnym: przykładowo - o ile na terenie całej Unii Europejskiej używa się europalet, na rynkach azjatyckich, afrykańskich czy w Ameryce Północnej do standardów należą palety Stringer i Bearer, transportowane za pomocą specjalnych urządzeń. Przed wyborem rodzaju opakowań transportowych należy więc szczegółowo zapoznać się z aktualnie obowiązującymi regulacjami rynku w kraju, do którego wysyłany jest towar.

Międzynarodowy transport ładunku nakłada na spedytora także obowiązek zapewnienia opakowań wykonanych zgodnie z wymogami standardu bezpieczeństwa fitosanitarnego ISPM 15. Drewno przeznaczone do produkcji opakowań musi być poddane sterylizacji termicznej w specjalnej komorze suszarniczej - zabieg ten eliminuje z jego struktury wszelkie szkodniki, których działalność mogłaby naruszyć konstrukcję opakowań lub negatywnie wpłynąć na równowagę biologiczną w miejscu odbioru ładunku.

Opakowania a właściwości ładunku

Materiały i akcesoria do zabezpieczania ładunku należy dobrać również w odniesieniu do właściwości towaru, który ma znaleźć się w opakowaniach. Produkty spożywcze, żywe zwierzęta i rośliny, leki i produkty medyczne, szkło i ceramika, materiały wybuchowe, materiały chemiczne itd., wymagają specyficznych warunków transportu (np. odpowiedniej wentylacji, ochrony przed wstrząsami i przechyłem itd.), co każdorazowo należy uwzględnić przy projektowaniu opakowań.

Opakowania a środek transportu

Wymiary opakowań i akcesoria użyte do ich dodatkowego zabezpieczenia należy dostosować wreszcie do warunków panujących w danym rodzaju transportu. Ponownie posłużmy się przykładami: w przypadku transportu lotniczego, drogowego czy kolejowego kluczowe są limity wagowe, w transporcie morskim należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie ładunku przed wilgocią. Takich uwarunkowań jest oczywiście więcej; współpraca z profesjonalnym producentem drewnianych opakowań zapewni Ci otrzymanie produktu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach