Blog

Certyfikat FSC® - zrównoważona produkcja drewna

Certyfikat FSC® - zrównoważona produkcja drewna

Drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska surowców budowlano/przemysłowych – pod warunkiem, że pozyskuje się je w zrównoważony sposób, przy zachowaniu rygorystycznych norm jakości. Wśród dokumentów poświadczających ich przestrzeganie znajduje się międzynarodowy certyfikat FSC®.

FSC® - co to znaczy?

Organem wydającym certyfikaty FSC® jest pozarządowa organizacja non-profit Forest Stewardship Council®, która sprawuje pieczę nad zrównoważoną uprawą i eksploatacją lasów. Zasięg jej działania obejmuje zarówno same przestrzenie leśne, jak i wyroby z drewna i papieru. Standardy FSC® uznawane są przez większość najważniejszych światowych organizacji ekologicznych, dlatego certyfikat stanowi najbardziej miarodajny punkt odniesienia przy ocenie jakości wyrobów drewnianych.

Rodzaje certyfikatów FSC®

  • Certyfikat gospodarki leśnej FSC® FM (Forest Management) – nadawany na wniosek właścicieli i administratorów lasów, potwierdza zarządzanie przestrzenią leśną w sposób zrównoważony, bez naruszeń różnorodności biologicznej i wartości społecznych.
  • Certyfikat łańcucha dostaw FSC® Coc (Chain of Custody) – informacja dla przedsiębiorstw wykorzystujących drewno jako surowiec; dokument potwierdza legalność źródła, z którego pochodzi drewno, a także zachowanie standardów FSC® na każdym etapie jego pozyskiwania i transportu

Jeśli drewno stosowane w produkcji spełnia oba powyższe kryteria, jej finalne produkty również podlegają certyfikacji FSC®; konsumenci mogą rozpoznać je dzięki charakterystycznemu logotypowi z zielonym drzewkiem umieszczonym na opakowaniach.

Certyfikat FSC® a europejskie normy jakości

Podstawą prawną dla certyfikacji FSC® jest tzw. EUTR (European Union Timber Regulation) – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r., obowiązujące od 3 marca 2013 r. Przedmiotem rozporządzenia jest tzw. System Zasad Należytej Staranności, obowiązkowy do wprowadzenia w życie przez każde przedsiębiorstwo wykorzystujące w swojej działalności drewno.

Przedsiębiorstwa ujęte w systemie mogą wprowadzać na rynki UE wyłącznie drewno i drewniane produkty z legalnych źródeł, a obowiązek weryfikacji ich legalności spoczywa właśnie na nich. Firmy zobowiązane są także do prowadzenia dokumentacji wszystkich podmiotów gospodarczych, od których kupują drewno i którym sprzedają swoje wyroby.

Certyfikat FSC® ułatwia i przyspiesza prawidłowe wykonanie powyższych czynności. Wybierając certyfikowany surowiec, firmy nie muszą weryfikować osobno każdego etapu jego produkcji i dostawy, ponieważ zostało to zrealizowane już na etapie certyfikacji; co więcej, zaświadczenia wydawane przez FSC® są powszechnie uznawane w międzynarodowym obrocie handlowym.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach