Blog

Drewniane opakowania przemysłowe - rodzaje i właściwości

Drewniane opakowania przemysłowe - rodzaje i właściwości

Drewno i materiały drewnopochodne znajdują szerokie zastosowanie w produkcji opakowań przemysłowych. Aby w 100% zabezpieczyć transportowany lub magazynowany ładunek, opakowania produkowane są według spersonalizowanych projektów, a ich materiały i komponenty ściśle odpowiadają właściwościom ładunku i warunkom przechowywania.

Właściwości drewna a opakowania przemysłowe

Materiał, na jakim pracujemy w Woodbox, to drewno sosnowe pozyskiwane w zrównoważony ekologicznie sposób z obszarów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Gatunek ten cechuje się średnią ciężkością, dzięki czemu wykonane z niego opakowania nie wpływają nadmiernie na wagę brutto ładunku, a jednocześnie zachowują wysoką wytrzymałość. Odporność na uszkodzenia mechaniczne wynika także ze stosunkowo wysokiej zawartości żywicy w drewnie. Biel sośniny ma także dobrą chłonność, dzięki czemu dobrze przyjmuje preparaty do impregnacji.

Opakowania przemysłowe - drewno czy materiały drewnopochodne?

W produkcji opakowań przemysłowych stosujemy następujące materiały:

  • Lite drewno - stosowane zarówno do wyrobu skrzyń, jak i palet transportowych oraz skrzyniopalet, cenione ze względu na najwyższy stopień wytrzymałości oraz bezpieczeństwa ładunku w transporcie. Z powodzeniem stosuje się je do pakowania linii produkcyjnych, szaf sterowniczych i innych wielkogabarytowych ładunków.
  • Sklejka drewniana - sprasowana płyta złożona z kilku warstw obłogów (cienkich płatów drewna, stosowanych na ogół w nieparzystej liczbie), wykorzystywana jako lżejsza i tańsza alternatywa dla litego drewna. Ze względu na niską wagę opakowania przemysłowe ze sklejki często stosuje się w transporcie lotniczym i drogowym, obwarowanymi rygorystycznymi limitami wagowymi.
  • Płyta OSB - ang. Oriented Strand Board - płyta o wiórach orientowanych; płyta złożona z 3 warstw wykonanych z długich, cienkich wiórów sosnowych skrawanych z małowymiarowego okrągłego drewna, a następnie połączonych żywicą syntetyczną.
  • Płyta pilśniowa - płyta wykonana z rozwłóknionego, a następnie spojonego w zbitą masę drewna z dodatkiem ścieru drzewnego lub komponentów syntetycznych. Zarówno płyty OSB, jak i płyty pilśniowe cechują się dobrą relacją wytrzymałości do wagi; wykonane z nich opakowania są ponadto łatwe w montażu i transporcie.

Personalizacja drewnianych opakowań przemysłowych

Zarówno materiał, jak i forma opakowań muszą być precyzyjnie dopasowane do specyfikacji ich zawartości. Towar musi być ustabilizowany tak, aby nie przesuwał się wewnątrz opakowania podczas transportu, a także w 100% odizolowany od szkodliwych czynników zewnętrznych. Istotna jest także waga opakowań - jak wspomnieliśmy wyżej, waga brutto ładunku nie może przekraczać norm obowiązujących w danym rodzaju transportu.

Współpraca z doświadczonymi specjalistami zapewni Ci spełnienie wszystkich wymienionych kryteriów. Zlecając produkcję opakowań Woodbox zyskujesz ponadto pewność prawidłowego przebiegu całego procesu pakowania - od projektu i wykonania opakowań aż po umieszczenie w nich ładunku i odpowiednie zabezpieczenie. 

Indywidualnie zaprojektowane opakowania przemysłowe, których materiały i konstrukcja w pełni odpowiadają właściwościom przewożonych produktów i warunkom transportu, gwarantują dostarczenie całego ładunku na miejsce docelowe w nienagannym stanie.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach