Blog

Drewniane opakowania transportowe a ekologia

Drewniane opakowania transportowe a ekologia

Opakowania transportowe z drewna mają wiele atutów, dzięki którym tak szeroko wykorzystuje się je w różnorodnych branżach. Produkty tego typu cechują się dużą wytrzymałością, uniwersalnym zastosowaniem i korzystnymi cenami, są także przyjazne dla środowiska. W niniejszym artykule przyjrzymy się ostatniemu z wymienionych aspektów.

Drewno – surowiec odnawialny

Wykorzystanie surowców odnawialnych w produkcji należy do najbardziej skutecznych praktyk na rzecz powstrzymania degradacji klimatycznej. Drewno pozyskiwane ze zrównoważonych, certyfikowanych źródeł idealnie wpisuje się w tę strategię: prawidłowo zarządzana uprawa lasów umożliwia systematyczny przyrost drzewostanu, a w efekcie – niemal nieograniczony dostęp do surowca przy zachowaniu równowagi ekosystemu. 

Duża powierzchnia lasów jest skutecznym środkiem zapobiegawczym wobec zanieczyszczeń atmosfery: drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, z którego pozyskują składniki odżywcze, działając w ten sposób jak swoisty filtr powietrza.

Drewno, z którego powstają opakowania transportowe Woodbox, pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł Lasów Państwowych, a jego zrównoważona produkcja potwierdzona jest certyfikatem FSC®.

Ograniczenie produkcji plastikowych odpadów

Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych wywiera znacznie bardziej negatywny wpływ na środowisko, niż produkcja analogicznych towarów z drewna, a po zakończeniu użytkowania duża część nie podlega recyklingowi – plastikowe odpady lądują na wysypiskach śmieci, gdzie nie ulegną rozkładowi nawet przez setki lat. Nadprodukcja plastikowych śmieci to kolejny czynnik pogłębiający kryzys klimatyczny.

Rezygnacja z tworzyw sztucznych na rzecz drewna jest tu jednym ze środków zapobiegawczych: drewniane opakowania podlegają recyklingowi, przy ewentualnych uszkodzeniach można je łatwo naprawić, a pełnowartościowe opakowania nadają się do wielokrotnego użytku. Możliwości zastosowania są przy tym bardzo szerokie – gdy drewniane opakowanie przestanie być potrzebne w swojej podstawowej funkcji, można dać mu drugie życie, przerabiając je na designerski mebel lub skrzynię ogrodową.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach