Blog

Funkcja opakowań w logistyce

Funkcja opakowań w logistyce

Organizacja transportu ładunku wymaga dobrej koordynacji wielu elementów procesu logistycznego, od zabezpieczenia towaru po optymalizację kosztów operacji. Opakowania transportowe są kluczowym elementem w wielu jego aspektach - przy wyborze i produkcji opakowań należy więc uwzględnić każdy z nich. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę w tym obszarze?

Opakowania transportowe w logistyce

Proces logistyczny obejmuje ogół czynności związanych z planowaniem, realizacją i zabezpieczeniem transportu towaru. Odpowiedni dobór opakowań odgrywa w nim kluczową rolę - jest on konieczny do spełnienia formalnych wymogów dopuszczenia do transportu, zapewnienia bezpieczeństwa ładunku w trakcie jego przemieszczania i magazynowania. 

Opakowania są ponadto wizualną wizytówką firmy, a umieszczone na nim znaki komunikują niezbędne w procesie transportu informacje. Wybór konkretnych opakowań bywa dyktowany wartościami, jakimi kieruje się firma w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Ważną częścią procesu logistycznego jest wreszcie zarządzanie budżetem firmy: optymalizacja transportu uwzględnia zakup najlepszych opakowań dostępnych w przeznaczonym na ten cel przedziale cenowym.

Ochrona ładunku - główna funkcja logistyczna opakowań

Wybór odpowiednich opakowań jest koniecznym warunkiem sprawnego, bezpiecznego dostarczenia towaru na miejsce w idealnym stanie, dlatego w procesie logistycznym należy poświęcić mu szczególną uwagę. Najwyższy poziom ochrony zapewnią opakowania wykonane według indywidualnego projektu, z uwzględnieniem następujących czynników:

  • właściwości i gabaryty ładunku
  • środek transportu towaru
  • warunki otoczenia podczas wszystkich etapów transportu (załadunek, transport, rozładunek)
  • regulacje warunkujące dopuszczenie opakowań do transportu w dane miejsce
  • sposób wykorzystania opakowań - transport, magazynowanie, jedno- lub wielokrotne wykorzystanie itd.
  • budżet przeznaczony na opakowania

Więcej na temat ochronnej funkcji opakowań: Jak zabezpieczamy ładunek w transporcie?

Funkcja informacyjna opakowań transportowych

Właściwe oznakowanie opakowań jest niezbędne do identyfikacji danego ładunku oraz prawidłowego obchodzenia się z nim na każdym etapie transportu. Zunifikowane, zrozumiałe na całym świecie piktogramy informują osoby zaangażowane w transport o warunkach, jakie należy spełnić, by zawartość opakowań nie uległa uszkodzeniom (np. maksymalne obciążenie wieka, obecność towarów kruchych lub łatwopalnych, zakaz przechyłu itd.)

Więcej na temat znakowania ładunku: Funkcja informacyjna opakowań transportowych

Funkcja manipulacyjna opakowań transportowych

Poprzez manipulację rozumiemy tu czynności związane z załadunkiem i magazynowaniem towaru podczas transportu. Podstawowym obowiązkiem w tym zakresie jest uzgodnienie wymiarów i wagi brutto opakowań z normami ustalonymi dla danego środka transportu oraz krajów załadunku i rozładunku. 

Ładunki przeznaczone do transportu lotniczego i drogowego podlegają limitom wagi, skrzynie składowane w kontenerach muszą mieć dostosowane do nich wymiary; na rynkach azjatyckich, amerykańskich i afrykańskich stosuje się palety o innej konstrukcji i wymiarach, niż standardowe w Europie palety EPAL. To tylko niektóre z wielu zmiennych, jakie mogą wystąpić w procesie logistycznym: aby uniknąć pomyłek w tym obszarze, warto powierzyć wykonanie opakowań specjalistycznej firmie, w pełni zaznajomionej z aktualnymi regulacjami.

Opakowania transportowe skrojone na miarę

Współpracując z doświadczonym producentem drewnianych opakowań transportowych otrzymasz opakowania wykonane według spersonalizowanego projektu, optymalnego pod względem zastosowanych materiałów, konstrukcji i właściwości gotowego produktu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach