Blog

Jak poprawnie przygotować opakowania do transportu maszyn?

Jak poprawnie przygotować opakowania do transportu maszyn?

Odpowiednio przygotowane drewniane opakowania transportowe zapewniają bezpieczny przewóz maszyn bez względu na gabaryty ładunku, odległość i środek transportu. Jak zabezpieczyć opakowania, by proces spedycyjny przebiegał bez zakłóceń, a ładunek dotarł w nienaruszonym stanie do odbiorcy?

Standard ISPM 15 - bezpieczeństwo fitosanitarne drewna

Jeśli transportujesz maszyny poza Unię Europejską i Szwajcarię, użyte do tego celu opakowania bezwzględnie muszą być wykonane z drewna spełniającego Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych numer 15 - w skrócie ISPM 15. Aby spełnić warunki certyfikacji, drewno musi zostać poddane sterylizacji w specjalnej komorze suszarniczej: zabieg ten eliminuje z jego struktury wszystkie osobniki, larwy i zarodki szkodników, których obecność stwarza zagrożenie dla ekosystemu w miejscu odbioru ładunków. Działalność szkodników może ponadto przyczynić się do uszkodzenia i rozszczelnienia opakowań, co zagraża bezpieczeństwu ładunku.

Obowiązek sterylizacji surowca dotyczy wyłącznie opakowań z litego drewna - nie podlegają mu skrzynie z materiałów drewnopochodnych: sklejki, płyty pilśniowej, płyty OSB. Należy pamiętać natomiast o obróbce termicznej wszystkich drewnianych elementów użytych do opakowania maszyny, w tym także belek, przekładek, stoperów i innych akcesoriów zabezpieczających zawartość.

Czujniki alarmowe

Przezorny zawsze ubezpieczony: w trakcie procesu logistycznego może wystąpić szereg niespodziewanych zdarzeń o negatywnym wpływie na bezpieczeństwo ładunku. Aby umożliwić odpowiednio szybką reakcję po ich wystąpieniu, na zewnątrz i wewnątrz opakowań montuje się specjalne czujniki monitorujące określone parametry - poziom wilgoci, temperaturę, wstrząsy itd. Uzyskane dzięki nim informacje pozwalają na podjęcie następujących działań:

  • identyfikacja problemu
  • ustalenie zakresu odpowiedzialności spedytora za wystąpienie problemu
  • ustalenie momentu wystąpienia problemu
  • szybkie i precyzyjne usunięcie usterki

Znakowanie drewnianych opakowań transportowych

Kolejnym warunkiem bezpiecznego transportu maszyn jest prawidłowe obchodzenie się z ładunkiem: przechowywanie w nieodpowiednich warunkach, niewłaściwa manipulacja czy złe wyważenie ciężaru mogą skończyć się uszkodzeniem opakowania i jego zawartości. Aby dostarczyć osobom obsługującym transport wszystkich niezbędnych informacji w tym zakresie, na powierzchni opakowań należy umieścić stosowne znaki manipulacyjne, zgodne z obowiązującym na całym świecie systemem znakowania. Piktogramy powinny być naniesione w taki sposób, by zachowały czytelność w całym procesie transportowym: najczęściej stosuje się w tym celu techniki wypalania, nadruku, pieczętowania lub naklejki.

Woodbox - producent drewnianych opakowań do transportu maszyn

Współpracując z doświadczonym producentem opakowań transportowych masz pewność, że wysyłane przez Ciebie maszyny dotrą bezpiecznie do odbiorcy, a ich opakowania spełniają określone prawem normy. Skontaktuj się z Woodbox - obsługujemy procesy pakowania, wsparcia przy odprawie i relokacji maszyn.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach