Blog

Jak prawidłowo transportować ładunek na paletach?

Jak prawidłowo transportować ładunek na paletach?

Palety to obok drewnianych skrzyń jeden z najpopularniejszych typów opakowań transportowych, ceniony za uniwersalność, dużą powierzchnię ładunkową oraz łatwą obsługę. Aby wykorzystać w pełni ich potencjał oraz skutecznie zabezpieczyć zawartość przed uszkodzeniem, warto poznać kilka podstawowych zasad przewozu ładunku na paletach.

Kiedy warto zastosować palety w transporcie?

Palety znakomicie sprawdzają się zarówno w przewozie towarów wielkogabarytowych (np. sprzęt AGD i RTV, zbiorniki wypełnione płynem), jak i partie mniejszych produktów, które swoimi wymiarami przekraczają jednak gabaryty standardowych opakowań. Ze względu na ustandaryzowane wymiary drewniane europalety znajdują szerokie zastosowanie w transporcie międzynarodowym – przygotowany w ten sposób ładunek nie sprawia problemów przy załadunku i rozładunku w portach na całym świecie. 

Palety euro wykazują nośność nawet do 1500 kg, dlatego często używa się ich do transportu ciężkich maszyn, materiałów budowlanych itd. Warto wybrać je także w przypadku, gdy zależy nam na oszczędności kosztów prowadzenia działalności – palety i inne drewniane opakowania to produkty do wielorazowego użytku, co zapobiega konieczności nabywania nowych opakowań przy każdym transporcie. Zlecając wykonanie drewnianych palet Woodbox masz pewność, że zyskujesz sprzęt wysokiej jakości na lata.

Jak przygotować ładunek na palecie do transportu?

Aby bezpiecznie dostarczyć towar do punktu docelowego bez dodatkowych kosztów, należy przestrzegać następujących zasad:

  • typ i nośność palety należy dostosować do rodzaju i właściwości ładunku (np. warzywa i owoce standardowo przewozi się w skrzyniopaletach o zamkniętej konstrukcji)
  • przed zawarciem umowy z przewoźnikiem należy potwierdzić, czy wybrana firma obsługuje palety o preferowanych przez zleceniodawcę wymiarach
  • zawartość palety nie powinna wystawać poza jej powierzchnię nośną
  • im mniejsze odstępy między poszczególnymi elementami ładunku, tym większa stabilność całości; jeśli między elementami występują puste przestrzenie, warto uszczelnić je za pomocą wypełniacza






Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach