Blog

Jak zabezpieczyć drewniane opakowania w transporcie morskim?

Jak zabezpieczyć drewniane opakowania w transporcie morskim?

Ładunek wysyłany w transporcie morskim ma przed sobą wiele kilometrów i wiele dni żeglugi. Aby zagwarantować mu dotarcie na miejsce w takim samym stanie, w jakim załadowano go na pokład, należy starannie zabezpieczyć zarówno same opakowania, jak i ich zawartość. Jakie rozwiązania stosuje się w tym celu wobec drewnianych opakowań?

Ochrona drewnianych opakowań przed wilgocią

Zacznijmy od czynnika, który na otwartych wodach ma największy wpływ na stan ładunku, czyli wilgoci. Należy przy tym pamiętać, że zawartość półotwartych kontenerów może mieć kontakt nie tylko z parą wodną, lecz także z padającym deszczem lub falami, które w trakcie sztormu wdzierają się na pokład. Ponieważ zaś rejsy statków transportowych trwają średnio kilka tygodni, można przyjąć za pewnik, że każde z tych zjawisk wystąpi przynajmniej raz.

Wysoka wilgotność powietrza daje o sobie znać także w sytuacji, gdy towar zamknięty jest w ładowni. Pomieszczenia te nie zawsze są odpowiednio wentylowane, a zalegająca para wodna sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów oraz korozji na metalowych powierzchniach.

Jak zapobiec zniszczeniu ładunku na skutek kontaktu z wilgocią? Opakowania należy dokładnie uszczelnić, a ich zawartość – zabezpieczyć stosując do tego celu dedykowane materiały. W transporcie morskim szerokie zastosowanie znajduje zwłaszcza polietylenowa folia VCI (Volatile Corrosion Inhibitor – lotny inhibitor korozji). Inne stosowane materiały to folia termokurczliwa i folia aluminiowo-próżniowa. Wewnątrz drewnianych opakowań montuje się ponadto czujniki wilgoci, informujące o przekroczeniu bezpiecznego poziomu tego czynnika.

Stabilizacja drewnianych opakowań w transporcie morskim

To równie ważny element przygotowania ładunku: niewłaściwie zabezpieczone skrzynie ułożone jedna na drugiej na rozkołysanym sztormem statku mogą zacząć spadać, co grozi uszkodzeniem zarówno samych opakowań, jak i zawartości. Aby temu zapobiec, w transporcie morskim stosuje się wiele ochronnych rozwiązań, w tym systemy redukcji drgań, stabilizacja skrzyń za pomocą drewnianych lub stalowych stelaży, układanie opakowań na piankowych lub gumowych matach. Ważne jest również unieruchomienie poszczególnych elementów ładunku wewnątrz opakowań, np. poprzez wypełnienie pustych przestrzeni lub zastosowanie akcesoriów stabilizujących.

Aby należycie przygotować towar do transportu morskiego, najlepiej zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, która obsłuży cały proces – od wykonania opakowań po załadunek. Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy!

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach