Blog

Jednostki unifikujące znakowanie opakowań transportowych

Jednostki unifikujące znakowanie opakowań transportowych

Znaki umieszczone na powierzchni opakowań to jedna z najważniejszych informacji dla osób uczestniczących w przeładunku i transporcie towaru. To dzięki nim wiadomo, jakie środki bezpieczeństwa należy zastosować, w jakich warunkach przechowywać ładunek i jak obchodzić się z nim na każdym etapie transportu. 

Aby informacje były czytelne i zrozumiałe bez względu na miejsce, w którym aktualnie znajduje się ładunek, znakowanie podlega międzynarodowej unifikacji. Jakie instytucje mają pieczę nad jednolitym systemem znakowania?

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO)

ISO to pozarządowa organizacja stowarzyszająca krajowe organizacje normalizacyjne, w tym PKN – Polski Komitet Normalizacyjny. Działalność organizacji obejmuje opracowywanie i publikację norm regulacyjnych dla wielu aspektów codziennego życia. Są wśród nich tak podstawowe dane, jak jednostki miar i wag, zapis dat i czasu, zasady transliteracji alfabetów, kodowanie państw i ich jednostek administracyjnych; kompetencje ISO obejmują także unifikację systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach oraz zasad znakowania opakowań transportowych.

Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych

Dedykowany organ Organizacji Narodów Zjednoczonych czuwa nad regulacjami dotyczącymi transportu chemikaliów i innych niebezpiecznych dla ludzi oraz środowiska produktów. Treść regulacji jest aktualizowana w dwuletnich cyklach i publikowana w dokumencie podsumowującym obowiązujące przepisy modelowe dotyczące wszystkich rodzajów transportu (lądowego, morskiego, lotniczego) towarów niebezpiecznych. Zawarte w nim zapisy regulują m.in. zasady klasyfikacji towarów niebezpiecznych i prawidłowego znakowania ich opakowań.

Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO)

Polska instytucja z siedzibą w Warszawie prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe nad właściwościami materiałów opakowaniowych i opakowań – od ich wytwarzania, przez eksploatację, aż po utylizację – oraz wdrożenia ich rezultatów w praktyce. W obszarze działalności COBRO znajdują się m.in. opracowywanie metod zabezpieczania pakowanego produktu, certyfikacja i normalizacja.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach