Blog

Konteneryzacja ładunku: co warto wiedzieć na ten temat?

Konteneryzacja ładunku: co warto wiedzieć na ten temat?

Oferta Woodbox obejmuje nie tylko produkcję drewnianych opakowań transportowych - możesz zlecić nam pełną obsługę procesu pakowania, dostarczenie ładunku do punktu odbioru oraz wsparcie przy jego odprawie. Wśród czynności wykonywanych w tym zakresie znajduje się konteneryzacja ładunku, której w niniejszym tekście przyglądamy się bliżej.

Konteneryzacja ładunku - definicja

Pojęcie konteneryzacji można rozumieć dwojako. W ujęciu ogólnym oznacza ono wprowadzenie do międzynarodowego transportu ujednoliconych jednostek transportowych w postaci kontenerów oraz dostosowanie do nich reguł systemu przeładunkowego. Usługa konteneryzacji obejmuje natomiast przygotowanie danego ładunku do umieszczenia w kontenerach zgodnie z aktualnymi przepisami transportowymi.

Korzyści wynikające z konteneryzacji ładunku

Transport kontenerowy dominuje w obszarze przewozu ładunków niemasowych: szacuje się, że metoda ta znajduje zastosowanie w ponad 80% transportów tego typu. Wprowadzenie konteneryzacji ładunku stanowi jeden z kroków milowych w rozwoju handlu międzynarodowego: ujednolicenie wymiarów kontenerów i przepisów regulujących ich zastosowanie znacznie usprawniło procesy logistyczne. 

Towaru umieszczonego w kontenerach nie trzeba przepakowywać na poszczególnych etapach transportu, co znacznie przyspiesza cały proces i angażuje do jego przeprowadzenia mniejszą liczbę osób. Same kontenery mogą służyć nie tylko do transportu, ale i magazynowania towaru. Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej można używać ich wielokrotnie - tym bardziej, że każdy egzemplarz ustandaryzowanego kontenera może być nadany i odebrany w portach na całym świecie.

Budowa kontenerów transportowych

Najczęściej w transporcie wykorzystuje się kontenery stalowe, skonstruowane z belek montowanych pionowo na słupach narożnych. Dostęp do środka kontenera chronią podwójne lub sporadycznie pojedyncze drzwi, osadzone na zawiasach przyspawanych do słupów narożnych. 

W użytku znajdują się zarówno kontenery z zamkniętym dachem, jak i otwarte od góry; w drugim z wymienionych przypadków zawartość zabezpiecza się plandeką lub odpowiednio dobraną folią. Każdy kontener jest wyposażony w elementy niezbędne do mocowania, stabilizacji oraz przemieszczania ładunku.

Rodzaje kontenerów transportowych

Poza wspomnianymi wyżej kontenerami zamkniętymi i otwartymi od góry (hard-top/open-top) w transporcie szeroko wykorzystuje się kontenery o specyficznej konstrukcji i właściwościach, przeznaczone do użytku z konkretnym rodzajem towaru. Są wśród nich m.in. kontenery połówkowe stosowane w transporcie konstrukcji dłużycowych, kontenery zbiornikowe do transportu produktów sypkich, kontenery izotermiczne utrzymujące odpowiednio wysoką lub niską temperaturę ładunku.

Liczne warianty występują także w zakresie samej budowy kontenerów. Przykładowo, modele typu flat rack mają otwarty nie tylko dach, ale i bok; modele open sided nie posiadają ścian bocznych - dach osadzony jest wyłącznie na słupach narożnych. Zlecając usługę konteneryzacji doświadczonemu wykonawcy masz gwarancję optymalnego doboru opakowań do właściwości i gabarytów ładunku oraz ich zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach