Blog

Co poza drewnem? Materiały do zabezpieczania ładunków

Co poza drewnem? Materiały do zabezpieczania ładunków

Skuteczne zabezpieczenie jest kluczowym elementem bezpieczeństwa procesu dystrybucji ładunku. Istnieje szereg sposobów na zabezpieczanie przewożonego towaru, dzięki którym produkty dotrą do odbiorcy w stanie nienaruszonym, a dostawca nie będzie narażony na dodatkowe koszty. Folie specjalistyczne, maty antypoślizgowe, przekładki płytowe – jakie spełniają zadania podczas transportu i dlaczego są tak ważne?

Maty antypoślizgowe

Jedno z popularniejszych i szeroko stosowanych zabezpieczeń podczas transportu. Jak sama nazwa wskazuje, maty zapobiegają przemieszczaniu się towaru po ładowni poprzez zwiększenie współczynnika tarcia między powierzchniami. Ponadto użycie mat antypoślizgowych redukuje liczbę wymaganych pasów mocujących, przez co w znacznym stopniu usprawnia proces załadunku.

Wśród najczęściej używanych materiałów antypoślizgowych wyróżniamy:

  • Maty piankowe
  • Maty (pasy, rolki) gumowe

Maty antypoślizgowe stosowane są głównie podczas transportu towarów luźnych i ciężkich przedmiotów oraz podczas przewozu palet na naczepach, ciężarówkach, w wagonach czy kontenerach.

Płyty komorowe (kanalikowe) Tekpol

Produkowane z polipropylenu lub polietylenu płyty strukturą przypominają tekturę falistą, lecz są od niej znacznie trwalsze, odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechanicznie. W transporcie płyty tego typu są wykorzystywane przede wszystkim jako przekładki na palety z artykułami przemysłowymi takimi, jak wyroby ze szkła.

Folie specjalistyczne

Specjalistyczne folie transportowe są niezwykle skuteczne podczas przewozu oraz magazynowania towarów, szczególnie w przypadku, kiedy jest on narażony na działanie wilgoci, zmiany temperatury, wstrząsy lub utlenianie. Zabezpieczenia tego typu są najczęściej stosowane w transporcie morskim i lotniczym, podczas którego, w kontenerach, dochodzi do zjawiska kondensacji.

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze typy folii zabezpieczających:

  • Folia VCI

VCI (Volatile Chemical Inhibitors) to substancje lotne posiadające właściwość przechodzenia bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy. Substancje te w postaci mikrocząsteczek tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza powierzchnie metalowe przed korozją.

Dzięki tym właściwościom folie VCI są używane głównie w przemyśle metalowym, hutniczym, lotniczym, wojskowym oraz podczas transportu artykułów elektronicznych.

  • Folia aluminiowo-próżniowa

Trójwarstwowa folia polietylenowa z aluminiową powłoką (zwana również folią barierową) to cenione zabezpieczenie używane przeważnie w transporcie morskim.

Poprzez zastosowanie połączeń zgrzewanych dochodzi do wytworzenia się środowiska próżniowego wewnątrz opakowania, które doskonale chroni przewożony towar przed korozją oraz warunkami atmosferycznymi.

Opakowaniom z folii aluminiowo-próżniowej często towarzyszą pochłaniacze wilgoci, które skutecznie zabezpieczają artykuły elektryczne oraz elementy metalowe przed zamoknięciem.

  • Folia termokurczliwa

Jedna z najbardziej wszechstronnych folii specjalistycznych, stosowana w wielu branżach do zabezpieczania ładunków wielkogabarytowych. Termokurczliwa folia polietylenowa pod wpływem temperatury szczelnie przylega do zabezpieczanego przedmiotu chroniąc go przed zanieczyszczeniami, szkodliwymi warunkami pogodowymi oraz promieniowaniem UV.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach