Blog

Normy dla opakowań drewnianych do transportu międzynarodowego

Normy dla opakowań drewnianych do transportu międzynarodowego

Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz płynność procesu logistycznego na każdym jego etapie, transport międzynarodowy obwarowany jest szeregiem norm. Ich przestrzeganie jest koniecznym warunkiem dotarcia ładunku do celu na czas i w dokładnie takim samym stanie, jak w momencie wysłania. Jakie normy obowiązują w przypadku opakowań drewnianych?

Normy dla opakowań drewnianych a ekologia

Normy dla opakowań drewnianych regulują zakres czynności, jakim należy poddać surowe drewno przed rozpoczęciem konstrukcji skrzyń, palet lub opakowań innego typu. Procesy te służą zabezpieczeniu drewna w taki sposób, by wyeliminować ryzyko pozostania w nim szkodników drzewnych. W transporcie międzynarodowym ma to fundamentalne znaczenie – gatunki bytujące na obszarze, z którego ładunek jest wysyłany, mogą być niebezpieczne dla drzewostanu w miejscu docelowym.

Standard ISPM-15 i jego oznaczenia

Punktem odniesienia w tej kwestii jest międzynarodowy standard ISPM-15 (ang. International Standard for Phitosanitary Measures); produkty spełniające jego wymogi oznaczane są atestem ISPM-15/IPPC i piktogramem przedstawiającym kłos. Prawidłowe oznaczenie zawiera ponadto kod ISO kraju, z którego wysyłany jest ładunek, unikalny kod producenta opakowania przyznawany przez Krajową Organizację Ochrony Roślin oraz symbol metody obróbki fitosanitarnej drewna, o której przeczytasz więcej już w kolejnym akapicie.

Bezpieczeństwo fitosanitarne drewna – fumigacja czy obróbka termiczna?

Obecnie wszystkie opakowania atestowane certyfikatem ISPM-15/IPCC na terenie Europy wykonane są z drewna zabezpieczonego metodą termiczną (symbol HT). Do 2010 roku stosowano także metodę fumigacji, czyli traktowania drewna chemicznymi preparatami w formie dymu lub gazu; sposób ten wycofano jednak ze względu na używanie w nim szkodliwego bromku metylu.

Jakie elementy drewnianych opakowań podlegają certyfikacji ISPM-15?

Obróbce poddaje się elementy konstrukcyjne skrzyń, palet, platform, materiałów sztauerskich o grubości wyższej, niż 6 mm. Przepisy dotyczą wyłącznie drewna surowego – wyłączone z obowiązku są elementy lakierowane, klejone, formowane pod ciśnieniem. Norma ISPM-15 nie dotyczy także opakowań z materiałów drewnopodobnych (sklejka, płyta OSB, fornir itd.) oraz trocin, wiórów i wełny drzewnej.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach