Blog

Palety drewniane - co warto o nich wiedzieć?

Palety drewniane - co warto o nich wiedzieć?

Zastosowanie palet

Palety stanowią ważny element zaplecza logistycznego używany do składowania, magazynowania, montażu lub transportu ładunku. Palety zwiększają również wydajność operacyjną magazynu poprzez umożliwienie łatwego przemieszczania ułożonych towarów przy użyciu maszyn lub narzędzi, takich jak wózki widłowe czy podnośniki paletowe.

Zalety palet drewnianych

Najpopularniejszym i najczęściej używanym rodzajem palet są palety drewniane, głównie ze względu na ich szerokie zastosowanie przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Zakupione u sprawdzonego producenta palety drewniane są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą być wykorzystane wielokrotnie, z kolei drewno jako materiał w pełni ekologiczny odgrywa znaczącą rolę w świadomości nowoczesnych kontrahentów.

Drewniane palety - certyfikacja i normy bezpieczeństwa

Przy wyborze odpowiedniej palety aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest oznaczenie dopuszczenia danej sztuki do użytkowania zgodnie z obowiązującymi standardami EPAL zdefiniowanymi przez normę europejską EN 13698-1 oraz spełniająca wszystkie wymagania określone w Karcie UIC 435-2.

Wymiary palet i europalet

Niezwykle istotną kwestią są wymiary wybranej przez nas palety, ponieważ to właśnie od gabarytów konstrukcji zależy jej obciążenie oraz forma transportu (np. ze względu na rozstaw wideł).

Do najczęściej spotykanych typów palet pod względem rozmiaru zaliczamy:

  • Europaletę standardową (EUR 1/EPAL/EUR) –1200 x 800 mm; nośność dynamiczna: 1000 – 1500 kg.
  • Półpaletę (EUR 6/EPAL 6) – 800 x 600 mm; nośność dynamiczna: 500 kg.
  • Paletę ISO (EUR 2/EPAL 2) – 1200 x 1000 mm (nazywaną również „angielką” lub paletą przemysłową); nośność dynamiczna: 1470 kg
  • Europaletę EUR 3/EPAL 3 – 1000 x 1200 mm

Palety drewniane - rodzaje

Palety drewniane są w czołówce najczęściej wybieranych rozwiązań w centrach logistycznych, magazynach i zakładach produkcyjnych głównie ze względu na ich trwałość oraz szereg zastosowań. 

Wśród rodzajów palet drewnianych pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy:

Palety otwarte (europalety) – są to czterowejściowe palety, których konstrukcja składa się z drewnianych bloków połączonych deskami pośrodku oraz na brzegach. Ten rodzaj palet jest powszechny na terenie krajów europejskich (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii) i cechuje się uniwersalnością ze względu na kompatybilność z większością wózków widłowych. 

Palety zamknięte – to czterowejściowe palety zbudowane z bloków połączonych deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku. Są one stosowane głównie na terenie Wielkiej Brytanii, a do ich transportu wymagane jest wykorzystanie wybranych pojazdów unoszących. 

Paleta Stringer (nazywana również paletą warzywną, paletą GMA lub paletą CPC) – to rodzaj czterowejściowej, zamkniętej od dołu palety o konstrukcji blokowej z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla wideł. 

Paleta Bearer – to dwuwejściowa paleta o konstrukcji blokowej, zamkniętej z bocznym wzmocnieniem i wycięciem dla wideł. 

Zarówno w przypadku palety Stringer, jak i palety Bearer wymagane jest użycie pojazdu o niskim profilu, reach truck, wózek z rozszerzonymi ramionami podporowymi lub wózek czołowy. Oba typy palet stosuje się najczęściej w Ameryce Północnej, Afryce oraz Azji.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach