Blog

Palety transportowe - jaki rodzaj najlepiej spełni Twoje potrzeby?

Palety transportowe - jaki rodzaj najlepiej spełni Twoje potrzeby?

Uniwersalność, wytrzymałość i prosta obsługa drewnianych palet transportowych przesądzają o ich powszechnym zastosowaniu w handlu, logistyce i pracach produkcyjnych na całym świecie. W obiegu znajduje się kilka podstawowych rodzajów palet: wybór właściwego typu zależy od czynników, którym przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.

Budowa i warianty palet transportowych

Podstawowa konstrukcja palety transportowej obejmuje podstawę złożoną z drewnianych bloków, osadzoną na trzech podłużnych łącznikach. Jeśli potrzebujemy dodatkowej ochrony ładunku przed uszkodzeniami mechanicznymi lub wypadnięciem poszczególnych elementów - np. podczas manipulacji na ograniczonej przestrzeni lub w transporcie dużej ilości drobnych przedmiotów - praktyczną alternatywą są skrzyniopalety lub nadstawki paletowe. Produkty te pozwalają na zwiększenie pojemności opakowania i ułatwiają zabezpieczenie ładunku w transporcie.

Rodzaje palet drewnianych na światowych rynkach

W międzynarodowym obiegu handlowym dominuje kilka podstawowych typów palet drewnianych, zróżnicowanych pod względem konstrukcji i wymiarów. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę czterech najpopularniejszych palet wraz z zasięgiem ich użytkowania.

Europaleta - Unia Europejska, Wielka Brytania

Europalety znane także pod skrótową nazwą EPAL dominują na europejskich rynkach. Unifikacja ich wymiarów umożliwiła optymalizację wykorzystania przestrzeni ładunkowej w pojazdach transportowych i magazynach na obszarze całego kontynentu. Europalety są przystosowane do manipulacji za pomocą standardowych wózków widłowych i innymi urządzeniami do transportu bliskiego, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w automatycznie obsługiwanych magazynach.

Europaleta ma otwartą konstrukcję z czterema wejściami. Standardowe wymiary europalety EUR1 – 1200 x 800 mm – są wielokrotnością standardowych wymiarów pojemników z tworzyw sztucznych, co ułatwia wygodną segregację ładunku na palecie. W użyciu są również półpalety (EUR6) o wymiarach 800 x 600 mm oraz palety ISO (EUR2) o wymiarach 1200 x 1000 mm; ze względu na popularność w Wielkiej Brytanii, drugi z wymienionych modeli jest nazywany powszechnie „angielką”.

Paleta GPN - Wielka Brytania

Paleta GPN lub paleta zamknięta to drugi pod względem popularności typ palet używanych najczęściej na rynku brytyjskim. Palety tego rodzaju mają konstrukcję czteroskrzydłową; wszystkie boki i środek są połączone deskami. Palety zamknięte są kompatybilne z większością dostępnych na rynku wózków widłowych, jednak do ich podnoszenia konieczne jest użycie specjalnie przystosowanych do nich maszyn.

Palety Bearer i Stringer - Azja, Afryka, Ameryka Północna

Najczęściej używaną paletą na wymienionych powyżej rynkach jest paleta Stringer (GMA/CPC) - model o konstrukcji blokowej, z wzmocnionymi bokami i zamkniętym dołem z wcięciem dla wideł. Poza wózkami widłowymi palety Stringer można przewozić za pomocą wózków paletowych, wózków czołowych i urządzeń z ramionami podporowymi.

Alternatywą dla palety Stringer jest paleta Bearer - model ten ma konstrukcję dwuwejściową, składającą się z drewnianych bloków. Do podnoszenia palety Bearer konieczne jest zastosowanie wózka niskoprofilowego, takiego jak wózek czołowy lub reach truck.

Woodbox - polski producent palet transportowych

Szukasz sprawdzonego producenta drewnianych opakowań do transportu? Zapraszamy do kontaktu: wykonamy dla Ciebie palety o optymalnych dla Twoich potrzeb parametrach, niezawodne pod względem jakości i funkcjonalności.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach