Blog

Przewodnik po znakowaniu opakowań transportowych

Przewodnik po znakowaniu opakowań transportowych

Jak zagwarantować bezpieczeństwo towarom transportowanym od producenta do klienta? Jak zadbać o to, by na etapach załadunku, przewozu, wyładunku, magazynowania obchodzono się z nimi w odpowiedni sposób? Kluczową rolę odgrywa tutaj znakowanie. W jaki sposób należy je wykonać? Co obowiązkowo powinno znaleźć się na opakowaniach? Podpowiadamy!


Znaki – gwarant bezpieczeństwa

Zacznijmy od tego, dlaczego znakowanie opakowań jest tak istotne. Znaki mówią o właściwościach produktu (jego masie, wrażliwości na czynniki zewnętrzne, przynależności do określonej partii, nadawcy opakowania itd.) i sposobie, w jaki należy się z nim obchodzić na wszystkich etapach ścieżki prowadzącej do odbiorcy.

Dzięki nim osoby odpowiedzialne za załadunek, transport, magazynowanie i wszystkie formy manipulacji wiedzą, w jaki sposób należy ułożyć opakowanie, na co zwrócić szczególną uwagę w czasie jego magazynowania. Jeżeli w skrzyni będzie znajdować się np. szafa sterownicza, kluczowe będzie to, by nie zawilgotniała i nie była przechylana. Odpowiednie piktogramy uczulą na te kwestie wszystkich, którzy będą mieli styczność z towarem.


Podział znaków

Znaki, które umieszczamy na opakowaniach, można podzielić na kilka grup:

  • Znaki zasadnicze

Ich zadaniem jest zapewnienie identyfikacji opakowania transportowego z zawartością i jego dostarczenie do odbiorcy.

  • Znaki informacyjne

Informują o niektórych cechach opakowania transportowego, np. jego masie i wymiarach.

  • Znaki niebezpieczeństwa

Mówią, że zawartość opakowania może być niebezpieczna dla ludzi i otoczenia, a towar wymaga szczególnych środków ostrożności oraz odpowiednich warunków przechowywania i transportu.

  • Znaki manipulacyjne

Informują o konieczności określonego sposobu obchodzenia się z opakowaniem transportowym w czasie jego transportu i przechowywania.


Sposoby znakowania

Znaki mogą być wykonane na kilka sposobów:

  • Wypalone
  • Nadrukowane
  • Mieć postać pieczątki wykonanej tuszem
  • Namalowane farbą na szablonie
  • Naklejki

To, jaki sposób znakowania zostanie wykorzystany, zależy od szeregu czynników: specyfiki towaru, wymagań technologicznych, gabarytów opakowania, wreszcie, oczekiwań samego klienta.

Najważniejsze jest to, aby znaki były wyraźne, czytelne i trwałe, a zatem odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych.


Kluczowe znaki

Skrzynie drewniane bezwzględnie powinny posiadać znak IPPC, czyli certyfikat fitosanitarnej obróbki drewna zgodnie z normą ISPM 15. Należy go umieścić na dwóch przeciwległych bokach, by informacja była dobrze widoczna bez względu na umiejscowienie paczki.

Do najczęściej stosowanych na opakowaniach piktogramów należą: znak parasolki (chronić przed wilgocią), strzałki w górę (góra, nie przewracać), kieliszek (delikatny ładunek), wózek widłowy (nadaje się do transportu wózkiem widłowym).

Opakowanie powinno wskazywać ponadto z jakiego kraju pochodzi paczka (znak PL) i posiadać numer nadany przez Instytut Technologii Drewna.


Jednostki unifikujące

O to, by znakowanie było czytelne dla przewoźników z całego świata, dbają odpowiednie instytucje i organizacje normalizacyjne, m.in. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), Komitet Ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych, Europejska Federacja Opakowań (EPKF), a w Polsce Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO) w Warszawie.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach