Blog

Relokacja maszyn i urządzeń – jak zrobić to dobrze krok po kroku?

Relokacja maszyn i urządzeń – jak zrobić to dobrze krok po kroku?

Relokacja maszyn to proces wieloetapowy i bardziej skomplikowany niż sam transport ładunku między zakładami pracy czy magazynami. Korzystając z usług profesjonalnej firmy zyskujesz jednak pewność powodzenia całej operacji. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z tej usługi i jak przebiega proces relokacji sprzętu!


Relokacja maszyn – co to znaczy?

Na proces relokacji maszyn składają się następujące czynności:

  • demontaż maszyny i bezpieczne pakowanie jej elementów, dostosowane do warunków transportu (opcjonalnie: przygotowanie sprzętu do złomowania)
  • dostawa do miejsca załadunku
  • załadunek
  • transport
  • rozładunek
  • montaż i podłączenie maszyny w dedykowanym miejscu

Aby zyskać gwarancję dostarczenia maszyn na miejsce docelowe w nienagannym stanie, warto zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, która podejmie się kompleksowej realizacji wszystkich etapów zlecenia.

Kiedy zachodzi potrzeba relokacji maszyn i urządzeń?

Relokacja maszyn to codzienność w branży budowlanej – pracownicy często realizują zlecenia na terenie całego kraju, a sprzęty takie, jak koparki, kruszarki, dźwigi czy spycharki często podlegają ograniczeniom w zakresie poruszania się po drogach publicznych. W tej sytuacji relokacja często okazuje się tańszym i szybszym rozwiązaniem, niż ubieganie się o niezbędne zezwolenia i przystosowanie maszyn do transportu.

Zlecenia na relokację maszyn wychodzą często ze strony wielozakładowych przedsiębiorstw, które prowadzą prace w kilku lub kilkudziesięciu oddziałach. Nierzadko okazuje się, że koszt relokacji jest niższy, niż zakup osobnego sprzętu do każdej placówki lub wysyłanie pracowników w delegacje między zakładami. Standardowym procesem jest także tzw. wewnętrzna relokacja maszyn, czyli przeniesienie ich z miejsca na miejsce w obrębie jednego zakładu czy hali produkcyjnej; oddając czynność tę w ręce profesjonalistów można oczekiwać bezpiecznego wykonania usługi bez dłuższego zatrzymywania pracy pozostałych stanowisk.

Przygotowanie miejsca docelowego – layout lokalizacji maszyny

Praca nad relokacją zaczyna się od przygotowania miejsca, w którym urządzenia mają stanąć. Poprawnie zaprojektowany layout, czyli nowy schemat lokalizacji maszyny w hali, powinien uwzględniać następujące czynniki:

  • wyznaczenie nowego miejsca dla maszyny z uwzględnieniem bezpiecznej odległości do przestrzeni serwisowych
  • dostępność mediów niezbędnych do działania maszyny i ewentualne dostosowanie ich do zapotrzebowania danego urządzenia
  • nośność i stan techniczny podłoża pod maszynę
  • koordynacja procesu relokacji z infrastrukturą techniczną zakładu i wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego

Opracowanie schematu transportu maszyny

Przed przystąpieniem do relokacji należy dokładnie sprawdzić drogę, jaką przebędzie transportowana maszyna. Kontroli podlegają tu odległości między obiema halami oraz między urządzeniami, które pozostaną w nich podczas transportu naszej maszyny – bezpieczna relokacja to taka, która nie koliduje z działaniem żadnego innego sprzętu. W ramach tego etapu wyznacza się także trasę dojazdu z punktu A do punktu B, biorąc przy tym pod uwagę ciężar i gabaryty załadunku oraz wymiary bram wjazdowych. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie aktualnych badań i zezwoleń na użytkowanie sprzętów, z których będziemy korzystać podczas relokacji – wózków widłowych, żurawi, zawiesi – oraz uprawnień i środków ochrony bezpieczeństwa pracowników zaangażowanych w proces.

Przygotowanie maszyny do relokacji

Kolejność i zgodność czynności związanych z demontażem maszyny powinny ściśle odpowiadać wymaganiom jej producenta, ujętym w dokumentacji technicznej. W przypadku najbardziej skomplikowanych modeli dobrą praktyką jest konsultacja z przedstawicielem ich macierzystej firmy, który udzieli ekipie relokującej niezbędnego wsparcia.

W zależności od typu i właściwości maszyny przygotowanie do relokacji może objąć następujące czynności:

  • odizolowanie miejsca demontażu maszyny, w tym wyraźne oznaczenie miejsca pracy, czasowe wyłączenie z użytku sąsiadujących urządzeń czy przestrzeni, zabezpieczenie pracowników obecnych na miejscu pracy
  • pomiar dokładności geometrycznej przed i po relokacji
  • pomiar odległości komponentów składowych koniecznych do prawidłowej obsługi maszyny (stół paletowy, magazyn narzędzi itp.)
  • opróżnienie zbiorników i dokładne oczyszczenie maszyny
  • demontaż i opis elementów rozłącznych (przewody, węże, osłony itp.)
  • demontaż i pakowanie części maszyny do opakowań spełniających normy danej formy transportu
  • sporządzenie dokumentacji wszystkich elementów przeznaczonych do relokacji
  • załadunek i zabezpieczenie elementów do relokacji z uwzględnieniem wymagań specjalnych, jak np. użycie trawersów do załadunku lub osobnych konstrukcji do ustabilizowania danego elementu.

Transport maszyn i urządzeń

Tu sprawa jest jasna – załadowany i odpowiednio zabezpieczony towar zostaje przewieziony na miejsce rozładunku według opracowanego uprzednio schematu. Transport powinien odbywać się możliwie najkrótszą trasą, zapewniającą optymalne warunki do bezpiecznego przewozu maszyn.

Rozładunek i montaż relokowanych maszyn

Po dotarciu na miejsce przystępujemy do rozładunku elementów maszyny i transportu ich na miejsce docelowe, zachowując przy tym te same procedury bezpieczeństwa, które obowiązywały przy załadunku. Przed rozpoczęciem montażu maszynę należy ponownie skontrolować i zmierzyć przestrzeń, na której ma ona stanąć, a także sprawdzić poprawność działania komplementarnych instalacji i mediów. Po wykonaniu montażu wszystkich elementów maszyny i jej prawidłowym uruchomieniu należy jeszcze przeprowadzić testy wyważenia i zasilania; jeśli sprzęt przejdzie je prawidłowo, oznacza to, że relokacja maszyn zakończyła się sukcesem.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach