Blog

Stabilizacja i izolacja drewnianych opakowań: przegląd materiałów ochronnych

Stabilizacja i izolacja drewnianych opakowań: przegląd materiałów ochronnych

W Woodbox dokładamy wszelkich starań, aby Twój ładunek dotarł na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie. Na jego bezpieczeństwo składa się wiele czynników: obok samych właściwości drewna i odpowiedniej konstrukcji opakowań niezbędne są dodatkowe materiały i akcesoria zabezpieczające ładunek przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Z czego korzystamy najczęściej?

Stabilizacja mechaniczna ładunku w transporcie

Zlecając nam wykonanie drewnianych opakowań transportowych masz pewność, że otrzymany produkt będzie skrojony na miarę Twojego ładunku - wymiary opakowań są optymalizowane pod kątem warunków transportu oraz gabarytów przemieszczanego towaru. Aby dodatkowo zabezpieczyć zawartość skrzyń, stabilizujemy ją wewnątrz opakowań za pomocą odpowiednio dobranych materiałów - wypełniaczy, stalowych stelaży, taśm, klamr. W celu unieruchomienia skrzyń podczas transportu korzystamy ponadto z tekpolu, mat gumowych i piankowych.

Zabezpieczenie ładunku przed wilgocią

Staranna izolacja od wilgoci jest oczywistą koniecznością w przypadku ładunków transportowanych drogą morską, ale nie tylko. Skrzynie często “czekają” na przeładunek lub rozładunek na otwartym powietrzu, co w razie niekorzystnej pogody naraża je na bezpośredni wpływ opadów deszczu lub śniegu; wilgoć może oddziaływać na ładunek także w pomieszczeniach o niedostatecznej wentylacji.

Do najczęściej stosowanych w tym celu materiałów należy zgrzewana folia aluminiowo-próżniowa (ALU), tworząca skuteczną barierę między ochranianym ładunkiem a środowiskiem zewnętrznym. Folia ALU w połączeniu z pochłaniaczami wilgoci (SilicaGel lub pochłaniacz betonitowy) eliminuje praktycznie w całości ryzyko uszkodzeń towaru na skutek kontaktu z wodą. 

Równie skuteczną alternatywą dla folii ALU jest folia termokurczliwa, która pod wpływem temperatury dopasowuje się kształtem do zabezpieczanego ładunku i szczelnie pokrywa jego powierzchnię. Rozwiązanie to jest szczególnie praktyczne w pracy z ładunkami wielkogabarytowymi i/lub o niestandardowych wymiarach.

Metoda zabezpieczania ładunku wodoszczelną folią znajduje szerokie zastosowanie w transporcie maszyn przemysłowych i innych produktów metalowych, w przypadku których zawilgocenie może doprowadzić do wystąpienia korozji. Znakomite parametry ochronne wykazuje w tym zakresie także folia VCI, wzbogacona lotnym inhibitorem korozji. Po pokryciu ładunku substancja stopniowo uwalnia się, pokrywając metalową powierzchnię i wypełniając wolną przestrzeń wewnątrz opakowania.

Czujniki ostrzegawcze

Czujniki montowane na zewnątrz i/lub wewnątrz opakowań umożliwiają bieżącą kontrolę stanu ładunku w trakcie transportu. Wśród najczęściej stosowanych produktów tego typu znajdują się m.in. loggery temperatury, wskaźniki poziomu wilgoci, czujniki wstrząsu i przechyłu, dobierane indywidualnie w zależności od rodzaju ładunku oraz metody i warunków transportu. Jeśli dany parametr przekracza określony limit, osoba obsługująca transport otrzymuje ostrzegawczy sygnał, co umożliwia błyskawiczną reakcję i naprawę problemu.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach