Blog

Transport lotniczy – co warto o nim wiedzieć?

Transport lotniczy – co warto o nim wiedzieć?

Pod względem szybkości, zasięgu i bezpieczeństwa lotniczy transport towarowy nie ma sobie równych, dlatego korzysta z niego coraz więcej przedsiębiorstw. Co warto wiedzieć przed zamówieniem tej usługi po raz pierwszy?

Transport lotniczy – zalety

Niewątpliwie na pierwszy plan wysuwa się tu szybkość dostawy. Z reguły wystarczy 48 godzin, żeby przemieścić ładunek między dwoma punktami oddalonymi od siebie nawet o tysiące kilometrów. Samolot jest ponadto jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Choć wielu ludzi obawia się latania, a każda katastrofa lotnicza odbija się szerokim echem, statystyki jasno wskazują na zdecydowanie najniższą awaryjność samolotów w porównaniu ze środkami transportu lądowego.

Co przewozić transportem lotniczym?

Krótki czas realizacji zlecenia czyni transport samolotowy najlepszym sposobem przewożenia artykułów spożywczych o krótkiej dacie przydatności do spożycia: owoców morza, ryb, produktów mlecznych, warzyw itd. Czas transportu gra także na korzyść sprzedawców, którzy deklarują szybką wysyłkę towaru zza granicy lub organizują czasowe promocje.

Wysoki poziom bezpieczeństwa stwarza z kolei dogodne warunki do transportu towarów wartościowych, delikatnych, o niskiej odporności na uszkodzenia. Transport lotniczy jest szeroko stosowany w przewozie zwierząt. Ze względu na ograniczoną ładowność sposób ten sprawdza się także do przewożenia dużych partii drobnych elementów, np. podzespołów elektronicznych.

O czym pamiętać podczas planowania transportu lotniczego?

Transport lotniczy nie jest obarczony tak wysokim prawdopodobieństwem opóźnień, jak np. transport morski; nie znaczy to jednak, że wszystkie ładunki docierają do celu na czas. Niekorzystne warunki pogodowe – burza, gęsta mgła, zamieć śnieżna – mogą spowodować np. przełożenie wylotu na późniejszy termin lub lądowanie w innym miejscu, niż wyznaczone lotnisko.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że transport lotniczy jest przedsięwzięciem kilkuetapowym. Samolot nie podstawi ładunku do miejsca docelowego, dlatego w harmonogramie transakcji trzeba uwzględnić także czas dojazdu z lotniska i na lotnisko. Aby uprościć całą procedurę, można zamówić usługę pakowania towaru bezpośrednio w porcie lotniczym – w Woodbox wykonamy dla Ciebie nie tylko samą usługę, ale i drewniane opakowania w pełni dostosowane do wymogów transportu lotniczego.

Wymiary i waga ładunku w transporcie lotniczym

Ograniczony obszar ładunkowy w samolotach wymusza ścisłe ograniczenia gabarytów przewożonych towarów. Mniejsze partie towarów, transportowane w samolotach pasażerskich, muszą znajdować się w opakowaniach nie wyższych niż 158 cm; dopuszczalny limit wagowy wynosi w tym przypadku najwyżej kilka ton. Większe ładunki przewozi się w samolotach frachtowych (transportowych) o ładowności rzędu 40-250 ton. Należy pamiętać, że limity wagowe dotyczą wagi brutto ładunku – opakowania do transportu lotniczego muszą więc być na tyle lekkie, by po umieszczeniu w nich towaru łączna waga ładunku nie przekroczyła dopuszczalnej granicy.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach