Blog

Zastosowanie i zalety opakowań drewnianych w handlu

Zastosowanie i zalety opakowań drewnianych w handlu

Drewniane opakowania transportowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach - szczególnie często korzystają z nich przedsiębiorstwa zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym, zarówno na skalę lokalną, jak i międzynarodową. Jakie właściwości drewna przesądzają o jego funkcjonalności w tym obszarze?

Trwałość i uniwersalność drewnianych opakowań

O zaletach drewna jako materiału opakowań transportowych pisaliśmy już wielokrotnie: materiał wykazuje wysoką odporność mechaniczną, nie wchodzi w reakcje z innymi tworzywami i surowcami, ma właściwości higroskopijne i umożliwia poprawną cyrkulację powietrza. Wymienione właściwości sprawiają, że drewniane opakowania nadają się do transportu dowolnych ładunków, w tym także tych wymagających szczególnych środków bezpieczeństwa - produktów spożywczych, żywych zwierząt itd.

Opakowania drewniane w handlu międzynarodowym

Prawidłowo wykonane drewniane opakowania zachowują pełnię swoich właściwości także przy długim, intensywnym użytkowaniu. Z tego względu skrzynie i palety są powszechnie używane w międzynarodowym transporcie morskim - umieszczony w nich towar jest skutecznie zabezpieczony przed uszkodzeniem podczas kilkutygodniowych rejsów w trudnych warunkach pogodowych. 

Warunkiem dopuszczenia drewnianych opakowań do międzynarodowego obrotu jest posiadanie przez nie certyfikacji ISPM15, uzyskiwanej poprzez proces fitosanitarnej sterylizacji drewna poprzez odpowiednią obróbkę termiczną. Działanie to w 100% zabezpiecza drewno przed obecnością szkodników, co chroni zarówno same opakowania - a co za tym idzie, ich zawartość - jak i lokalne ekosystemy w miejscu docelowym; obecność nienaturalnych dla danego obszaru gatunku mogłaby zakłócić lokalną równowagę biologiczną.

Funkcja magazynowa i ekspozycja towaru

Dużym atutem drewnianych opakowań transportowych jest także ich uniwersalność i możliwość wielokrotnego wykorzystania, nie tylko w celu samego przemieszczenia ładunku z punktu A do punktu B. Zarówno skrzynie, jak i palety są standardowo wykorzystywane do magazynowania towaru w zakładach produkcyjnych, hurtowniach i sklepach detalicznych.

Drewno “wytrzymuje” szeroki zakres temperatur i wilgotności powietrza. Dodatkowe możliwości w tym obszarze stwarza ponadto możliwość wykonania opakowań o zróżnicowanych formach. Ażurowe lub otwarte skrzynie, skrzyniopalety, palety o nietypowych wymiarach - współpraca z doświadczonym producentem opakowań umożliwia w każdym przypadku indywidualny dobór opakowań w 100% dostosowanych do przestrzeni magazynowej i panujących w niej warunków.

Omawiając zalety drewnianych opakowań nie można także pominąć kwestii ich estetyki: naturalna kolorystyka i widoczne usłojenie nadają skrzyniom i paletom swoistej elegancji i szlachetności, nieporównywalnych z żadnym tworzywem sztucznym. Z tego względu drewniane opakowania często służą także jako element wyposażenia przestrzeni ekspozycyjnej w punktach sprzedaży: zastosowanie to często spotyka się w warzywniakach, sklepach z ekologiczną żywnością i naturalnymi kosmetykami, kwiaciarniach, sklepach budowlanych itd.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach